CHRUDIMSKÁ BESEDA

Široká 85
537 01 Chrudim

Telefon: +420 469 660 662

Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Klavírní kvarteto Josefa Suka

Chrudimské hudební pátky • jaro 2018
Datum: Pátek 23. března 2018 v 19:00 hodin
Místo: Velký sál Muzea

828. chrudimský hudební pátek

Klavírní kvarteto Josefa Suka je pojmenováno podle houslisty Josefa Suka (1929-2011), jedné z největších osobností houslové generace 20. století, vnuka skladatele Josefa Suka a pravnuka Antonína Dvořáka. Poctu nést název po tak významném českém umělci inicioval souboru Český spolek pro komorní hudbu s laskavým svolením manželky Josefa Suka, paní Marie Sukové. 

 

RADIM KRESTA, housle

Narozen 1974, působí v Praze jako pedagog hlavního oboru housle na Pražské konzervatoři, komorní hráč a sólista. V roce 2014 se stal novým koncertním mistrem Pražského komorního orchestru. V sólových soutěžích oceněn např. Čestným uznáním v soutěži „Pražské jaro 1997′′, na „Prix Mercure“ v rakouském Semmeringu (2.cena), aj., laureát soutěže „Sallieri-Zinetti Chamber Music Competiton 2012 v duové formaci spolu s violončelistou Václavem Petrem. Sólově vystupoval např. s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Komorním orchestrem Pavla Haase, Komorním orchestrem Berg, spolupracoval s mnoha významnými osobnostmi české i zahraniční hudební sféry. Je zakladatelem souborů Taras Piano Trio a Ensemble Taras - předchůdci souboru Josef Suk Piano Quartet, se kterými získal řadu mezinárodních ocenění.

EVA KRESTOVÁ, viola

Narozena 1984, působí v Praze jako pedagožka a vyhledávaná komorní hráčka (Josef Suk Piano Quartet, Puella trio, Kaprálová kvartet). Získala několik ocenění ze soutěží komorní hudby jako jsou: Maria Yudina Competition, Rusko; Charles Hennen Concours, Holandsko; Rovere d ́Oro, Itálie. V minulosti byla houslistkou smyčcového kvartetu Pavel Haas Quartet, se kterým procestovala celý svět (zahrála si například v Carnegie Hall v New Yorku, ve Wigmore Hall v Londýně, v Herkulessaal v Mnichově nebo v Louvre v Paříži) a získala nejvyšší ocenění “Gramophone Award”. Natočila několik CD nosičů pro společnosti Supraphon a Arco diva a nahrávala také pro BBC, japonskou televizi NHK a Českou televizi.

VÁCLAV PETR, cello

Narozen 1989, je laureátem mnoha sólových mezinárodních soutěží jako je např.: rozhlasová soutěž Concertino Praga, soutěž D. Poppera v Maďarsku, A. Janigra v Chorvatsku, Bohuslava Martinů v Praze, mezinárodní soutěž J. F. Dotzauera v Německu, smyčcová soutěž Rudolfa Matze v Dubrovníku a jiných. Je také absolutním vítězem mezinárodní soutěže Talents for Europe 2005. V říjnu roku 2013 vyhrál konkurz na pozici koncertního mistra v České filharmonii a stal se tak jedním z nejmladších koncertních mistrů v historii tohoto věhlasného orchestru. Pravidelně vystupuje i sólově s orchestry jako jsou např. Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Janáčkova filharmonie Ostrava, Plzeňská filharmonie a.j.

VÁCLAV MÁCHA, klavír

Narozen 1979, patří k nejvyhledávanějším českým komorním hráčům. Jako sólista získal řadu ocenění na domácích i zahraničních soutěžích (mj. je vítěz soutěže ViottiValsesia v Itálii a soutěže „Karl-Bergemann Conpetition“ v německém Hannovertu). Vystoupil sólově v řadě zemí s mnoha orchestry, např. Pražskou komorní filharmonií, Českým národním Symfonickým orchestrem, Státní filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, aj., mimo jiné také v Londýně s orchestrem BBC na festivalu „BBC Proms“. Uskutečnil mnoho nahrávek pro Český rozhlas, Slovenský rozhlas, Českou televizi, Deutsche Welle (Německo), BBC, NHK Japonsko-FM a CD. Nahrál Mozartovy klavírní sonáty pro EBU (European Broadcasting Union - 2006). Působí v Praze jako asistent klavírní sekce Hudební Akademie múzických umění a člen České filharmonie.

Fotogalerie