CHRUDIMSKÁ BESEDA

Široká 85
537 01 Chrudim

Telefon: +420 469 660 662

Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

DON PASQUALE

opera
Datum: Čtvrtek 19. dubna 2018 v 20:00 hodin
Místo: Městské kino Chrudim

ŽIVĚ Z MILÁNA - TEATRO ALLA SCALA

V rámci projektu All’Opera bude uvedena opera Don Pasquale od Gaetana Donizettiho.

Don Pasquale z dílny Gaetana Donizettiho je mistrovským dílem oceňovaným publikem po celém světě. V režii Riccarda Chaillyho se na pódiu italské La Scaly představí slavná Rosa Feola.

Opera o třech dějstvích, jejíž děj se odehrává v Římě v polovině 18. století. 

Starý mládenec don Pasquale si svému příteli doktoru Malatestovi stěžuje, že jeho synovec Ernesto odmítá bohatou nevěstu, kterou mu vybral, a místo toho si chce vzít mladou chudou vdovu Norinu. Malatesta přeje svazku Ernesta s Norinou. Proto vymyslí následující plán: don Pasquale se zdánlivě ožení s Norinou, kterou bude považovat za domnělou sestru Malatestovu. Ta mu však bude po svatbě dělat ze života peklo tak dlouho, až se jí don Pasquale rád zřekne ve prospěch svého synovce.

Hned po fingované svatbě před nepravým notářem, na které je Ernesto dokonce svědkem, začne Norina skutečně dělat donu Pasqualovi jednu scénu za druhou. Don Pasquale začíná litovat svého ukvapeného sňatku a přemýšlí, jak by se nesnesitelné manželky nejsnáze zbavil.

Týrání dona Pasquala ze strany Noriny se stále stupňuje. Když před ním Norina „náhodou“ upustí na zem pozvání na schůzku s milencem, chopí se don Pasquale této možnosti a slibuje svému synovci, že pokud Norinu přistihne, vzdá se jí v jeho prospěch.

Ke schůzce Noriny s jiným mužem opravdu dojde, Ernesto zde hraje Norinina milence. Don Pasquale Norinu vyhání a ta se vzápětí vrací jako Ernestova nevěsta.

Don Pasquale: Ambrogio Maestri
Dottor Malatesta: Mattia Olivieri
Ernesto: Edgardo Rocha
Norina: Rosa Feola

dirigent: Riccardo Chailly
režie: Davide Livermore

hudba: Gaetano Donizetti

autor libreta: Giovanni Ruffini.

Opera / Itálie / 2018 / 145 min / anglické titulky