CHRUDIMSKÁ BESEDA

Široká 85
537 01 Chrudim

Telefon: +420 469 660 662

Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Paulina Skavova

vernisáž
Datum: Středa 25. dubna 2018 v 17:00 hodin
Místo: Výstavní síň Chrudim v Divadle Karla Pippicha

Vernisáž výstavy ve středu 25. dubna v 17 hodin

 

Výstavou Měsíční bohyně končí sochařka Paulina Skavova svou loveckou sezónu, kdy se věnovala materiálům a myšlenkám souvisejícím s lovem, zvláště nejviditelnějšímu znaku úspěšného lovu, trofeji – erotismu a smrti. Jejím tématem jsou také pohádky, legendy, mýty, panenky a hrdinky. Používá přírodní materiály, laminát, krystal nebo bronz.

Lze obdivovat ekologický princip v životě a díle Pauliny Skavové, ze skolené zvěře dokáže zpracovat vše. Tu část, která se nehodí ke konzumaci, například peří a rohy, použije ve sféře umění. Pokud nevíte, jak vypadají rohy Antilopy Kudu, Kozlice nebo Muflonky, na výstavě je uvidíte. Nádherné a ladné Oryx a Hartebeest zůstaly v sochařčině skladu, protože se v prostoru divadla nedají zavěsit. Exotické paroží autorka kombinovala s odlitými těly svých kolegyň z trutnovského Uffa a vytvořila tak bytosti zčásti lidské a napůl ze světa zvířecího. Z peří lovných zvířat – bažantů a perliček, Skavová vyrobila spodní prádlo, podprsenky a korzety, které patří k tomu nejerotičtějšímu, co v českém umění vzniklo. Zjevně i nedbalky se dají použít jako efektivní útočná zbraň.

Významným a nezvyklým tématem sochařky je také box. Na výstavě Vás přivítá Železný Mike Tyson tak trochu jako džin z lahve. A kromě něj také psi, pistolnice, trpaslíci, bílý jelen, koně a draci.

Paulina Skavova (1976) pochází z Trutnovska, ale v současné době žije a pracuje v Novosedlech u Písku. Vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru sochaře Karla Nepraše. Studium dokončila v intermediálním ateliéru Milana Knížáka. Na svém kontě má neuvěřitelnou řadu realizací ve veřejném prostoru a ve filmu, patří k nejpracovitějším a nejúspěšnějším figurálním sochařům současnosti. Rovněž je kurátorkou nové trutnovské městské galerie UFFO.

Paulina Skavova je také vášnivá jezdkyně, žije na místě, které jí dovoluje chovat koně a projíždět na jeho hřbetě krajinou. Tak jako bájná Artemis, bohyně lovu a měsíce. Někde mezi pohanskou měsíční bohyní Artemis (Dianou) a Svatým Hubertem, který se obrátil na křesťanskou víru během lovu na jelena - v nádherném sudokopytníku se mu zjevil Ježíš Kristus - leží těžiště díla Pauliny Skavové. Mezi svobodou a hříchem, životem a smrtí, dnem a nocí, sluncem a měsícem, trpaslíky a velikány se rozprostírá pole příběhů, které dokáže vyprávět sochařství – dokonce i to současné. 

Autorka se zabývá modelováním zvířat, psů, koní, jelenů a pracuje s peřím. Ve workshopu určeném pro malé i velké si budete moci něco z toho vyzkoušet.

K výstavě vychází katalog PAULINA SKAVOVA – MĚSÍČNÍ BOHYNĚ.

Kurátorka výstavy: Martina Vítková
Kurátorka výstavní síně: Kateřina Tučková

 

Fotogalerie