CHRUDIMSKÁ BESEDA

Široká 85
537 01 Chrudim

Telefon: +420 469 660 662

Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Svobodná, volná • Hana Sternlichtová

Datum: Úterý 15. května 2018 v 17:00 hodin
Místo: Malá scéna Divadla Karla Pippicha

USKUTEČNÍ SE NA MALÉ SCÉNĚ DIVADLA KARLA PIPPICHA (boční vchod)

Představení nové jedinečné knihy, na jejíž vydání přispělo i město Chrudim. Jedná se o knížku Svobodná, volná, jejíž autorkou je paní Hana Sternlichtová, rozená Neumannová.

Paní Sternlichtová se narodila v roce 1930 v nedalekých Holicích v židovské rodině Neumannových. Její maminka, Irena Neumannová, rozená Kačerová, měla v Holicích knihkupectví a papírnictví. Hanička jako dvanáctiletá nastoupila s rodiči v prosinci 1942 v Pardubicích do transportu, který je s tisícovkou dalších Židů odvezl do Terezína. Odtud byli odvlečeni do Osvětimi, kde oba rodiče zahynuli. Jejich dcerka přežila, přežila pracovní nasazení v bombardovaném Německu i transport smrti do Mauthausenu, kde ji vysílenou osvobodili v „hodině dvanácté“ Američané. Z celé široké rodiny přežilo jen několik jednotlivců, kromě Hany ještě její bratranec Karel Berman, operní pěvec a národní umělec. Po válce se Hanička zasnoubila s  přeživším holocaustu Hanušem Sternlichtem a spolu emigrovali do Izraele, kde dodnes rodina žije.

O svém životním osudu za války i po válce v Izraeli napsala pro památník Yad Vashem vzpomínky, které nyní vychází v doplněné verzi i česky. Kniha obsahuje též zachovaný unikátní deník Haniččina tatínka, cenné svědectví o životě židovské komunity v meziválečném období. K českému textu přispěl též vzdálený bratranec Haničky, herec a režisér Jan Kačer, který napsal pro knihu úvod. Mimoto přispěly vzpomínkou též její dvě kamarádky z dětství. Na redakci a výzkumu se podílela Alžběta Langová.

Knihu přijede do Chrudimi představit autorka osobně v doprovodu Jana Kačera a Táni Fischerové, kteří budou účinkovat v autorském čtení z knihy. Uskuteční se v úterý 15. května v 17 hodin. Po programu bude možná beseda s autory a autogramiáda a prodej prvních výtisků knihy zájemcům.

Fotogalerie